Celý příběh každého vrhu začíná dlouho předtím, než se štěňátka narodí. Chovný pár se snažíme vybrat s dostatečným předstihem. Velký důraz klademe na vzhled, který musí být v souladu s FCI standardem plemene. Vybraní jedinci musí vykazovat dobrý pracovní instinkt, pro který toto plemeno bylo vyšlechtěno, spolu s chutí pracovat. Bohužel někdy u výstavních psů můžeme zpozorovat, že ztrácejí nebo úplně ztratili instinkt pro pasení, proto bychom rádi chovali pro nás psy nejen krásné, ale i šikovné.

V dnešní době máme k dispozici celou řadu testů na různé choroby, díky nimž lze snadno předejít komplikacím a nemocem u psa. Proto chováme pouze na zdravotně vyšetřených jedincích. Zvlášť pozor si dáváme na rodokmeny, kde je nebezpečí glaukomu či epilepsie. Nicméně příroda má vždy hlavní slovo, tudíž někdy i přes nejlepší úmysly chovatele se může vyskytnou zdravotní problém. V takovém případě nabízíme pomoc a řešení podle závažnosti a stavu psa.

Štěňátka odchována v naší chovné stanici od nás dostanou spoustu lásky a péče a my od budoucích majitelů očekáváme, že budou v tomto způsobu zacházení pokračovat. Border kolie jsou velmi živá a bystrá stvoření a určitě se nespokojí být v kleci celý den a pak jít na krátkou procházku. Potřebují zabavit, a to nejen fyzicky, ale hlavně psychicky, jinak budou nešťastné. Pak se mohou zabavit samy, a to například na úkor páníčkových bačkor či nábytku v obýváku. Toto je velmi důležité a každý by si to měl uvědomit dříve, než si toto plemeno pořídí.

První dva měsíce života jsou pro štěně velmi důležitá, proto se snažíme co nejvíce vychovat sebevědomá, šťastná a hravá štěňata, která se stanou nejlepšími parťáky pro život. Ode dne, kdy štěně otevře oči, náš socializační program začíná. Šťěnátka seznámíme se zbytkem domu, zahradou a hlavně smečkou. Do styku se dostanou i s našimi ostatními zvířaty na farmě jako například kachnami, králíky, slepicemi, kočkami atd. Chceme tedy během toho krátkého času stráveného u nás, aby se štěňata dostala do styku s co možná nejvíce lidmi, zvířaty, situacemi... Pravidelně také zveme školku s dětmi, aby si k nám přišla pomazlit štěňátka. Od momentu, kdy štěňata slyší jim pouštíme "děsivé" zvuky jako je například ohňostroj, vlak, výstřel apod. (zvuky nejdříve pouštíme velmi potichu a postupem času zvyšujeme hlasitost). Nic se ovšem nevyrovná skutečnému zážitku, proto je bereme i do města, aby se socializovala a zvykla si na ruch a shon.

 

 

 

 

 

 

Každé štěně bude od nás odcházet plně očkované a odčervené, s petpassem, BAER testem, a kupní smlouvou, kde jsou shrnuta práva povinnosti jak chovatele, tak i  nového majitele. Upřednostňujeme zájemce, kteří jsou nakloněni psím aktivitám a najdou si s naším štěnětem tu pravou, nebo dokonce více, které je budou bavit. Naší podmínkou je zůstat s majiteli v kontaktu, protože vždy rádi se vším pomůžeme a hlavně, co nás opravdu naplňuje, je vědomí, že se naše štěně dostalo do dobré rodiny a vede takový život, který jsme si pro něj přáli.

© 2017-2018 Winyela

All rights reserved